כיצד והיכן רצוי להתקין גלאי עשן, ומה כדאי להביא בחשבון

מטרתה של מערכת גילוי אש היא לספק התרעה מדויקת ומוקדמת על אש הפורצת בכל תחומי הבניין. אפילו כיסים של שטח פנוי דורשים הגנה, מפני שהגלאים עשויים שלא לחוש במהירות באש המתפתחת בצד הרחוק מהקיר או מאחורי דלת סגורה, ודבר זה יוצר סיכון לנזק רב יותר ללא צורך. התקנת גלאי עשן

המיקום הנכון של הגלאים משמעותי לאמינות פעולת המערכת. באופן כללי, כאשר נדרש רק גלאי אחד בחדר או בחלל, עדיף להתקין גלאי תקרה המותקן קרוב ככל האפשר למרכז החדר. אם לא ניתן להתקין גלאי עשן במרכז התקרה – למשל, בשל אילוצי חיווט – הגלאי חייב להיות במרחב פתוח, כך שקצהו לא יהיה במרחק של פחות מ-4 סנטימטרים מהקיר. כמו כן, חלקו העליון של גלאי המותקן על הקיר חייב להיות במרחק של בין 4 ל- 12 סנטימטרים מהתקרה.

דבר נוסף שיש להביאו בחשבון הוא קרבתם של הגלאים למערכת מיזוג. קרבה כזאת יוצרת סיכון לתקלות בגלאים, אם הם מותקנים בדרך אספקת זרימת אוויר או צינור. כדי לקבוע היכן יש למקם את הגלאי, ניתן לבצע בדיקת עשן כדי לבדוק את כיוון מעבר החלקיקים באוויר ומהירותו. בדיקות עשן יכולה לחשוף גורמים אפשריים לאזעקות-שווא, כגון זרם אוויר המכוון לגלאי, העלול לגרום להצטברות אבק המשנה את רמת רגישותו.

היכן מתקינים גלאי חלל

גלאים המגנים על חלל של 900 מטרים רבועים צריכים להיות ממוקמים במרחק של 30 מטרים זה מזה, באזורים בעלי תקרות חלקות וללא מכשולים פיסיים בין התקרה לחלל החדר. דוגמה לחסימת חלל העלולה להפריע היא מדפים עמוסים בחומרים, המשתרעים מהרצפה עד לתקרה. שינויים בגובה התקרה צריכים גם הם להיכנס לחישוב המרווח, המבוסס על כמותם ואופיים של החומרים הדליקים הנמצאים בחלל.

כדי לקבוע כיסוי גלאים מתאים למרווח הסטנדרטי של 30 מטרים, ניתן למפות בטכניקה פשוטה את הצורה והממדים של האזור, ואז לצייר מעגל ברדיוס של 21 מטר. גלאי בודד יכול להגן על כל ריבוע או מלבן נכנס בתוך היקף המעגל הזה. באותה טכניקה ניתן לראות כי במסדרון ברוחב של 10 מטרים, שני גלאים יכולים להגן על 82 מטרים לאורך המסדרון.