התקנת גלאי עשן

התקנת גלאי עשן

כיצד והיכן רצוי להתקין גלאי עשן, ומה כדאי להביא בחשבון

מטרתה של מערכת גילוי אש היא לספק התרעה מדויקת ומוקדמת על אש הפורצת בכל תחומי הבניין. אפילו כיסים של שטח פנוי דורשים הגנה, מפני שהגלאים עשויים שלא לחוש במהירות באש המתפתחת בצד הרחוק מהקיר או מאחורי דלת סגורה, ודבר זה יוצר סיכון לנזק רב יותר ללא צורך. התקנת גלאי עשן

המיקום הנכון של הגלאים משמעותי לאמינות פעולת המערכת. באופן כללי, כאשר נדרש רק גלאי אחד בחדר או בחלל, עדיף להתקין גלאי תקרה המותקן קרוב ככל האפשר למרכז החדר. אם לא ניתן להתקין גלאי עשן במרכז התקרה – למשל, בשל אילוצי חיווט – הגלאי חייב להיות במרחב פתוח, כך שקצהו לא יהיה במרחק של פחות מ-4 סנטימטרים מהקיר. כמו כן, חלקו העליון של גלאי המותקן על הקיר חייב להיות במרחק של בין 4 ל- 12 סנטימטרים מהתקרה.

דבר נוסף שיש להביאו בחשבון הוא קרבתם של הגלאים למערכת מיזוג. קרבה כזאת יוצרת סיכון לתקלות בגלאים, אם הם מותקנים בדרך אספקת זרימת אוויר או צינור. כדי לקבוע היכן יש למקם את הגלאי, ניתן לבצע בדיקת עשן כדי לבדוק את כיוון מעבר החלקיקים באוויר ומהירותו. בדיקות עשן יכולה לחשוף גורמים אפשריים לאזעקות-שווא, כגון זרם אוויר המכוון לגלאי, העלול לגרום להצטברות אבק המשנה את רמת רגישותו.

היכן מתקינים גלאי חלל

גלאים המגנים על חלל של 900 מטרים רבועים צריכים להיות ממוקמים במרחק של 30 מטרים זה מזה, באזורים בעלי תקרות חלקות וללא מכשולים פיסיים בין התקרה לחלל החדר. דוגמה לחסימת חלל העלולה להפריע היא מדפים עמוסים בחומרים, המשתרעים מהרצפה עד לתקרה. שינויים בגובה התקרה צריכים גם הם להיכנס לחישוב המרווח, המבוסס על כמותם ואופיים של החומרים הדליקים הנמצאים בחלל.

כדי לקבוע כיסוי גלאים מתאים למרווח הסטנדרטי של 30 מטרים, ניתן למפות בטכניקה פשוטה את הצורה והממדים של האזור, ואז לצייר מעגל ברדיוס של 21 מטר. גלאי בודד יכול להגן על כל ריבוע או מלבן נכנס בתוך היקף המעגל הזה. באותה טכניקה ניתן לראות כי במסדרון ברוחב של 10 מטרים, שני גלאים יכולים להגן על 82 מטרים לאורך המסדרון.

4 Comments

 1. אליעזר גל 16 בדצמבר 2014 at 13:48

  מבקש מאד פיסת יעוץ לפני בקשת הצעת מחיר.

  תקנות כיבוי אש לבתי מגורים מ ח ר י ג ו ת בניני מגורים של פחות מ4 קומות באם אינם"נתונים בסיכון אש".

  ביתנו בן 3 קומות ואינו נתון לסיכון אשי לפי ההגדרות.

  לכאורה ולפי ה ח ו ק אנחנו פטורים ל ג מ ר י!

  למרות זאת רשות הכבאות "המציאה" "הוראות מכ"ר" משלה שאין להן כל תוקף חוקי מחייב והיא דורשל התקנת ציוד כיבוי שלא קיים בשום בית בסביבתנו. כמומחים בשטח זה – מה דעתכם?

  דורשים: גלגילון עם 25 מ צינור 3/4",3 גלאי עשן (יתכן גם עם חיבור לרשת החשמל. לא בטוח!) וכן מטף 3 קג.

  במקרה שנטרך מה המחיר להספקת המוצרים בחיפה?

  גל

  • חגי אביתר 17 בדצמבר 2014 at 8:47

   לשרותי הכבאות ישנה את הסמכות המלאה בחוק לקביעת הסטנדרטים עבור דרישות כיבוי האש.
   כמו כן הכל מתנהל היום לפי הוראות מכר. ועל פניו נראה שהדרישות שדרשו מכם הם מינימליות ביותר.
   בנוגע לעלויות נשמח שתצור עמנו קשר 04-9536104

 2. משה 28 בינואר 2016 at 16:02

  אני מעוניין להתקין גלאי עשן בבית פרטי באיזור מירון
  בברכה
  משה

  • yjsadeh 28 בינואר 2016 at 17:36

   תודה משה, אתה מוזמן להתקשר אלינו בשעות 09.00-17.00 לטלפון מספר 04-9536104 ונשמח לעזור.

Comments are closed.

Call Now Button