מכירה, התקנה ותחזוקת כל סוגי הספרינקלרים (מערכות מתזים)

חברת חגי אביתר מתכננת ומבצעת התקנת מערכות ספרינקלרים ומערכות כיבוי במשרדים, תעשייה, ענף המזון, מוסדות ציבור, חינוך, בריאות ועוד. פנו אלינו לקבלת שירות מקצועי ומהיר, במחיר תחרותי!

התקשרו אלינו: 04-953-6104
התקנת מערכת ספרינקלרים

סוגי מערכות ספרינקלרים

ספרינקלריםמערכת ספרינקלרים רטובה:  (Wet Pipe System)

מערכת ספרינקלרים רטובה הינה מערכת מתזים אשר מורכבת ממערכת צינורות אשר מחוברת למקור מים. הצנרת מלאה במים כך שהמים מתיזים מיד עם פריצת המתז כתוצאה מפתיחתו ע"י חום. מערכת זו היא הנפוצה ביותר ומיושמת במקומות בהם אין סכנת קפיאה.

מערכת מתזים יבשה: (Dry Pipe System)

ספרינקלרים בתקרהמערכת ספרינקלרים יבשה הינה מערכת מתזים אשר מחוברת אל מקור מים. הצנרת מלאה באוויר דחוס המסופק ממדחס אויר.

כאשר נפתח  מתז כתוצאה מהתחממות הנגרמת מהאש האוויר משתחרר תחילה ומפעיל אל חוזר, (הנקרא: ברז מערכת יבשה), המאפשר למים לזרום לתוך הצנרת ולצאת דרך הספרינקלר הפתוח. מערכת זו מותקנת במקומות בהם קיימת טמפרטורה נמוכה כדוגמת חדרי קירור.

מערכת ספרינקלרים עם פעולה מקדימה: (Preaction System)

מערכת ספרינקלרים עם פעולה מקדימה דומה באופן ההפעלה והתפקוד שלה למערכת ספרינקלרים יבשה רק בהבדל אחד עיקרי: במערכת קיים מגוף אל חוזר מיוחד הנקרא מגוף לפעולה מקדימה נפתח ע"י סולונויד, (סליל אלקטרו מגנטי), המופעל מלוח רכזת הבקרה כתוצאה מפעולת גלאי עשן או חום. 

מערכת עם פעולה מקדימה אחת:(Single Interlock)

ספרינקלרים בתקרהמערכת עם פעולה אחת מאפשרת כניסת מים לצנרת עם פעולת הגלאי.

מערכת עם פעולה מקדימה כפולה: (Double Interlock)

מערכת המאפשרת כניסת מים לצנרת רק בהתקיים שני התנאים יחדיו: אזעקה ממערכת הגלאים ויציאת אויר מהצנרת (פתיחת מתז). בסוג מערכת זה משתמשים במקומות בעלי רגישות גבוהה כגון: חדרי מחשב שנזקי מים במקרה של פתיחה אקראית של מתז שנשבר, עלולה לגרום לנזק רב לתכולת החדר.

מערכת הצפה: (Deluge System)

מערכת צפה הינה מערכת ספרינקלרים המורכבת מצנרת יבשה שהספרינקלרים המחוברים פתוחים (נחירי פיזור). מערכת הצפה מופעלת ע"י התראה מגלאים, המים זורמים בצנרת ופורצים מתוך כל המתזים. מערכת מסוג זה מותקנת במקום בו נדרשת כמות גדולה של מים כדוגמת במת תיאטרון, סככות אחסנה של בלוני גז שם נדרש " מסך מים " המתיז על שטח המסך.

עוד באתר על ספרינקלרים ומערכות מתזים

ספרינקלרים בחניה מקורה
ספרינקלרים בחניה מקורה

ספרינקלרים במבנה מסחרי
ספרינקלרים במבנה מסחרי

מה הם מתזי ESFR?

כאשר מדובר באחסנת המוצר, יש צורך במערכת מתזים מיוחדת. רמת הסיכון למערכות המתזים נקבעת לפי סוג המוצר המאוחסן ולפי צורת האחסון. במחסנים בהם המוצרים מאוחסנים בגובה רב נדרשת מערכת מתזים חזקה במיוחד. עפ"י רוב, במצבים אלה משתמשים במתזים מסוג Early Suppression Fast Response או בקיצור – מתזי ESFR. קיימים סוגים רבים של מתזי ESFR המתאימים לשימוש בתנאי אחסנה לגובה.

מתזי ESFR במחסנים

מה ההבדל בין מתזי ESFR ובין המתזים הסטנדרטיים?

מתזי ESFR נועדו לתת מכת מים גדולה מאוד לצורך דיכוי מהיר של האש. ההבדל בין המתז הנ"ל למתזים הסטנדרטיים היא בכמות המים אשר המתז מוציא בשעת אמת.מתזי ESFR לדיכוי וכיבוי האש

מתזים סטנדרטיים מיועדים לשליטה על האש ומניעת התפשטות לשאר חלקי המבנה, במקרה של התפרצות גדולה תוך כדי תהליך הכיבוי באמצעות מטפים, גלגלונים וכו' וגם במקרה של התפרצות קטנה יותר. המתזים הסטנדרטיים משמשים כאמצעי "עזרה ראשונה",  עד לבואם של מכבי האש. לעומת זאת, מתזי ה – ESFR נועדו לדכא ולכבות את האש כליל ובכך ייעודם הספציפי.

סוג מסוים של מתז ESFR

בתמונה נראה סוג אחד של מתז ESFR

ביקורת תחזוקה למערכות כיבוי האש

חברת "חגי אביתר מערכות מיגון אש בע"מ" מוסמכת מטעם מכון התקנים הישראלי לביצוע ביקורות תחזוקה למערכות כיבוי אש. על מנת לשמור על תקינות המערכות, מומלץ מאוד לבצע את כל הביקורות הנדרשות ע"י שירותי הכבאות.

לייעוץ מקצועי ללא תשלום בכל הקשור לכיבוי אש, לקבלת אישורים ולבדיקת מערכות קיימות צור עמנו קשר.