לפניות והצעות מחיר - צרו איתנו קשר:
לפניות והצעות מחיר - צרו איתנו קשר:

מערכות ספרינקלרים

פתרונות מתקדמים לגילוי וכיבוי אש

התקנה ותחזוקת מערכות ספרינקלרים ומתזים

חברת חגי אביתר מתכננת ומבצעת התקנת מערכות ספרינקלרים ומערכות כיבוי במשרדים, תעשייה, ענף המזון, מוסדות ציבור, חינוך, בריאות ועוד.

 פנו אלינו לקבלת שירות מקצועי ומהיר, במחיר תחרותי!

תכנון והתקנת ספרינקלרים

סוגי מערכות ספרינקלרים

מערכת ספרינקלרים רטובה:  (Wet Pipe System)

מערכת ספרינקלרים רטובה הינה מערכת מתזים אשר מורכבת ממערכת צינורות אשר מחוברת למקור מים. הצנרת מלאה במים כך שהמים מתיזים מיד עם פריצת המתז כתוצאה מפתיחתו ע"י חום. מערכת זו היא הנפוצה ביותר ומיושמת במקומות בהם אין סכנת קפיאה.

מערכת מתזים יבשה: (Dry Pipe System)

מערכת ספרינקלרים יבשה הינה מערכת מתזים אשר מחוברת אל מקור מים. הצנרת מלאה באוויר דחוס המסופק ממדחס אויר.

כאשר נפתח  מתז כתוצאה מהתחממות הנגרמת מהאש האוויר משתחרר תחילה ומפעיל אל חוזר, (הנקרא: ברז מערכת יבשה), המאפשר למים לזרום לתוך הצנרת ולצאת דרך הספרינקלר הפתוח. מערכת זו מותקנת במקומות בהם קיימת טמפרטורה נמוכה כדוגמת חדרי קירור.

מערכת ספרינקלרים עם פעולה מקדימה: (Preaction System)

מערכת ספרינקלרים עם פעולה מקדימה דומה באופן ההפעלה והתפקוד שלה למערכת ספרינקלרים יבשה רק בהבדל אחד עיקרי: במערכת קיים מגוף אל חוזר מיוחד הנקרא מגוף לפעולה מקדימה נפתח ע"י סולונויד, (סליל אלקטרו מגנטי), המופעל מלוח רכזת הבקרה כתוצאה מפעולת גלאי עשן או חום. 

מערכת עם פעולה מקדימה אחת:(Single Interlock)

מערכת עם פעולה אחת מאפשרת כניסת מים לצנרת עם פעולת הגלאי.

מערכת עם פעולה מקדימה כפולה: (Double Interlock)

מערכת המאפשרת כניסת מים לצנרת רק בהתקיים שני התנאים יחדיו: אזעקה ממערכת הגלאים ויציאת אויר מהצנרת (פתיחת מתז). בסוג מערכת זה משתמשים במקומות בעלי רגישות גבוהה כגון: חדרי מחשב שנזקי מים במקרה של פתיחה אקראית של מתז שנשבר, עלולה לגרום לנזק רב לתכולת החדר.

מערכת הצפה: (Deluge System)

מערכת צפה הינה מערכת ספרינקלרים המורכבת מצנרת יבשה שהספרינקלרים המחוברים פתוחים (נחירי פיזור). מערכת הצפה מופעלת ע"י התראה מגלאים, המים זורמים בצנרת ופורצים מתוך כל המתזים. מערכת מסוג זה מותקנת במקום בו נדרשת כמות גדולה של מים כדוגמת במת תיאטרון, סככות אחסנה של בלוני גז שם נדרש " מסך מים " המתיז על שטח המסך.

ספרינקלרים במבנה מסחרי
ספרינקלרים בחניה מקורה
ספרינקלרים במבנה מסחרי
ספרינקלרים במבנה מסחרי

מה הם מתזי ESFR?

כאשר מדובר באחסנת המוצר, יש צורך במערכת מתזים מיוחדת. רמת הסיכון למערכות המתזים נקבעת לפי סוג המוצר המאוחסן ולפי צורת האחסון. במחסנים בהם המוצרים מאוחסנים בגובה רב נדרשת מערכת מתזים חזקה במיוחד. עפ"י רוב, במצבים אלה משתמשים במתזים מסוג Early Suppression Fast Response או בקיצור – מתזי ESFR. קיימים סוגים רבים של מתזי ESFR המתאימים לשימוש בתנאי אחסנה לגובה.

מה ההבדל בין מתזי ESFR ובין המתזים הסטנדרטיים?

מתזי ESFR נועדו לתת מכת מים גדולה מאוד לצורך דיכוי מהיר של האש. ההבדל בין המתז הנ"ל למתזים הסטנדרטיים היא בכמות המים אשר המתז מוציא בשעת אמת.

מתזים סטנדרטיים מיועדים לשליטה על האש ומניעת התפשטות לשאר חלקי המבנה, במקרה של התפרצות גדולה תוך כדי תהליך הכיבוי באמצעות מטפים, גלגלונים וכו' וגם במקרה של התפרצות קטנה יותר. המתזים הסטנדרטיים משמשים כאמצעי "עזרה ראשונה",  עד לבואם של מכבי האש. לעומת זאת, מתזי ה – ESFR נועדו לדכא ולכבות את האש כליל ובכך ייעודם הספציפי.

בתמונה נראה סוג אחד של מתז ESFR
בתמונה נראה סוג אחד של מתז ESFR

חגי אביתר – שאלות ותשובות על התקנת מערכת ספרינקלרים

כיצד מתבצעת התקנת הספרינקלרים?

מערכת הספרינקלרים הסטנדרטית מותקנת בתקרת הבניין. זה יכול להיות גלוי או סמוי, תלוי במבנה. לרוב, מומלץ להתקין ספרינקלרים בכל חללי המבנה אם כי זה לא מחוייב.
התקנת מערכת ספרינקלרים היא משימה לא פשוטה, הדורשת אנשי מקצוע מנוסים אשר משתמשים בחומרים איכותיים.
התקנת המערכת מחייבת פריסת צנרת מים בתקרת של החללים הנדרשים, והיא חייבת לכלול שסתומי אש למניעת זליגה. התקנת הצנרת צריכה להיות קרוב לתקרה, בכדי לקלוט את החום כמה שיותר מהר ולהפעיל את השסתומים.
השסתום, שמופעל בטמפרטורות גבוהות, מפעיל את מערכת המתזים רק בחלל הנדרש.
כך נוצר מצב, שחלל אליו השריפה לא הגיעה, לא יופעל.
בתום ההתקנה נדרש אישור מיועץ בטיחות אש!

התשובה הקצרה לזה היא לפנות לאיש מקצוע, שיבוא ויאבחן את המבנה בו אתם רוצים להתקין את מערכת הספרינקלרים. יתרה מכך, לפני הגעת איש המקצוע תוכלו לבדוק בעצמכם:

+ אם אין ציוד רגיש באזור
+ מאיזה חומרים בנוי המבנה
+ מה התקציב שלכם
+ איזה סוג תקרה יש במבנה
+ האם המבנה ציבורי או בית פרטי

תשובות לשאלות מקדימות אלה, יוכלו לעזור לכם ולאיש המקצוע, בבחירת המערכת שמתאימה לכם.

ללא ספק כן!
מערכת ספרינקלרים בבתים פרטיים יעילה בצורה חסרת תקדים במניעת שריפת הבית כליל. מהירות התגובה בה מופעלת המערכת תשמור לכם על הבית, ותמנע נזקים כבדים ברכוש או חלילה בנפש. סקרים שנעשו בנושא מראים שב-95 אחוז מהמקרים, בהם היתה מותקנת מערכת ספרינקלירים בבית פרטי – נמנעה השריפה!

התקנת מערכות הספרינקלרים בבתים פרטיים או בתי דירות, מעט פשוטה יותר ממבנים תעשייתיים גדולים. לרוב, בבתים פרטיים מקובל להתקין מערכות סטנדרטיות הפועלות על מים, אשר הן גם זולות יותר.
כמובן שמומלץ ואין תחליף לביקור איש מקצוע, שיבדוק ויתאים את מערכת המתזים הנכונה והמדוייקת עבור הבית שלכם בהתאם לצרכים והתקציב שלכם.

ביקורת תחזוקה למערכות כיבוי האש

חברת "חגי אביתר מערכות מיגון אש בע"מ" מוסמכת מטעם מכון התקנים הישראלי לביצוע ביקורות תחזוקה למערכות כיבוי אש. על מנת לשמור על תקינות המערכות, מומלץ מאוד לבצע את כל הביקורות הנדרשות ע"י שירותי הכבאות.

לייעוץ מקצועי ללא תשלום בכל הקשור לכיבוי אש, לקבלת אישורים ולבדיקת מערכות קיימות צור עמנו קשר.

צור קשר עכשיו

מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

ספרינקלרים ומתזים להצלת חיים

הספרינקלרים , מערכת כיבוי אש הפועלת באמצעות גלאי שריפה ומתזי מים המותקנים בתקרות ובקירות הבניין, נחשבים כיום למערכת מצילת חיים אמינה ובטוחה במידה כזאת שהחוק מחייב התקנת מערכת ספרינקלרים בכל בניין שגובהו לפחות 13 מטרים. חברות מקצועיות עוסקות בהתקנת מערכות ספרינקלרים, ולתחום יש תקן מחייב משלו, שנקבע על ידי מכון התקנים הישראלי. כמו כן כפוף נושא התקנת הספרינקלרים לתקנות כיבוי אש, שהעוברים עליהן עוברים עבירה פלילית וצפויים לעונש על פי החוק.

 

שמירה על תקינות מערכת הספרינקלרים

שמירה על תקינות מערכת הספרינקלרים לטווח הקצר והארוך אף היא חובה חוקית המחייבת את בעלי הבניין ודייריו. יש לבצע ביקורות חוזרת ונשנית כדי לוודא שהספרינקלרים:

  • לא ניזוקו
  • לא נסתמו על ידי לכלוך
  • לא נפגעו על ידי שיני הזמן
  • יפעלו באופן יעיל במקרה של שריפה.

תקנות להתקנת מתזים וספרינקלרים בבניינים

על הביקורות להיות מבוצעות על ידי גופים מקצועיים שמכון התקנים הסמיך אותם ונתן להם אישור לבצען. בהתאם לכך, על כל הרוכש, שוכר או בונה בניין בגובה של 13 מטרים ומעלה להביא בחשבון את התקנת הספרינקלרים כחוק בכל חלקי הבניין כתנאי ראשוני למימוש עסקת הנדל"ן. עליו לברר מהן תקנות אמצעי כיבוי האש המחייבות בנין כפי שהוא עומד לרכוש, לשכור או לבנות, לשריין לעצמו תקציב להתקנתם ולהקפיד על כך כחלק בלתי נפרד מתחזוקת בניין בטיחותי, שהיא בתחום אחריותו.

תוכן עניינים